2024-12-06, 0 Komentarzy

Opóźnienie w wydaniu mieszkania przez dewelopera – co można zrobić?

Opóźnienia przy finalizacji inwestycji budowlanej są bardzo częste i mogą wynikać z wielu czynników. Występują przy realizacji różnych obiektów, ale szczególnie narażone są na nie duże inwestycje mieszkaniowe. Deweloperzy uwzględniają tę możliwość podczas sporządzania harmonogramu prac budowlanych. Mimo wszystko i tak dochodzi do opóźnień. Jakie prawa w takim przypadku mają klienci, którzy oczekują na przekazanie im mieszkania?

Umowa deweloperska zabezpieczeniem nabywcy

Jednym z najważniejszych zapisów w umowie deweloperskiej jest termin przekazania nieruchomości. Od tego momentu liczy się czas odpowiedzialności sprzedającego z tytułu rękojmi. Umowa musi również zawierać informację o czynnikach, które wykluczają odpowiedzialność dewelopera za opóźnienia. Wykonawca nie odpowiada, gdy problemy wynikają z warunków pogodowych, wypadków na budowie czy zdarzeń losowych. Czasami też nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia, które wynikają z błędów podwykonawców. Jednak w takim przypadku trzeba udowodnić, że nie mają one związku z działaniami dewelopera.

Jeśli chodzi o przyczyny opóźnień, za które odpowiada inwestor, są nimi na pewno usterki wykryte dopiero przy odbiorze technicznym, których usunięcie opóźni moment przekazania kluczy. Może dojść do błędów w procedurach prawnych. Najlepiej, aby przed podpisaniem umowy deweloperskiej sprawdził ją prawnik. Może zawierać niekorzystne zapisy np. odmowę wypłaty odszkodowania za straty poniesione przez nabywcę w wyniku opóźnień. Innym przypadkiem jest brak zapisów o karach umownych, jeśli deweloper nie dotrzyma terminu.

Odszkodowanie przy opóźnieniach – w jakich przypadkach się należy?

W przypadku opóźnienia nabywca ma prawo do odszkodowania lub kary umownej zgodnie z zapisami umowy deweloperskiej. W razie usterek mogą być one usunięte w ramach rękojmi lub poprzez wypłatę odszkodowania. Ubiegając się o te środki, warto skorzystać z pomocy prawnika, aby nie dać się zbyć. O odszkodowanie od dewelopera można się ubiegać, jeśli faktycznie poniosło się z tego względu straty finansowe, np. przez poniesione dodatkowe koszty najmu.

Kara umowna – kiedy ma zastosowanie?

Tę kwestię również reguluje umowa deweloperska, która określa, kiedy deweloper zapłaci karę i w jakiej wysokości. Są to kwoty wyrażane w procentach w stosunku do wartości lokalu i przeważnie wynoszą od 0,01 do 0,03% za każdy dzień opóźnienia. Jeśli istnieją podstawy do zapłaty kary, a deweloper odmawia, pozostaje skierowanie sprawy do sądu.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej – jakie ma konsekwencje?

W razie opóźnienia w wydaniu mieszkania nabywca ma możliwość odstąpienia od umowy. Niestety, ale w takim przypadku można stracić część pieniędzy z rachunku powierniczego, gdyż odzyskać można tylko środki za niewykonane dotąd prace. O pozostałe należy ubiegać się bezpośrednio od dewelopera. W przypadku jego upadłości może to się wiązać z długim procesem. Ta forma rozwiązania problemów wynikających z nieterminowości dewelopera jest rzadko stosowana.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *