2025-01-21, 0 Komentarzy
Czym jest udział w nieruchomości i jak go sprzedać?
Współwłaścicielem udziału nieruchomości można stać się poprzez zakup nieruchomości wspólnie z innymi osobami. Współwłaścicielem udziału w nieruchomości można stać się również poprzez darowiznę lub spadkobranie po zmarłym krewnym. Co daje współwłaścicielowi posiadanie udziału w nieruchomości? Jak można sprzedać taki udział? Sprawdźmy.
Udział w nieruchomości – czym jest?
Udział w nieruchomości to forma posiadania prawa do części nieruchomości wraz z innymi osobami. Każdy ze współwłaścicieli ma prawo do korzystania z niej oraz do współdecydowania o jej użytkowaniu, sprzedaży i kosztach utrzymania. Im większy udział w nieruchomości, tym większa kontrola na decyzjami jej dotyczącymi oraz proporcjonalny udział w zyskach oraz kosztach. Posiadanie udziałów pozwala nam bowiem czerpać z niej korzyści, np. pobierać czynsz za najem lub dzierżawę, ale i generuje koszty, które wszyscy współwłaściciele muszą wspólnie ponosić. Jednocześnie wszyscy współwłaściciele są zobowiązani wspólnie zarządzać nieruchomością, utrzymywać ją w należytym stanie oraz korzystać z niej w taki sposób, aby nie ograniczać tych praw innym posiadaczom udziałów. W sprawach czynności związanych ze zwykłym zarządem nieruchomością wymaga się decyzji osób posiadających łącznie ponad 50% udziałów. W taki sposób podejmuje się m.in. decyzje o podpisaniu umów z dostawcami energii czy innych mediów, zleca się prace porządkowe czy przeglądy techniczne nieruchomości. Natomiast czynności przekraczające zwykły zarząd, np. takie jak sprzedaż nieruchomości lub jej znaczna przebudowa, wymagają zgody wszystkich współwłaścicieli budynku.
Udział w nieruchomości – jak generuje problemy?
Udział w nieruchomości jako forma posiadania nierzadko generuje różne problemy, które mogą komplikować zarządzanie tą nieruchomością. Wśród nich wymienić można brak porozumienia co do sposobu użytkowania i zarządzania nieruchomością czy problemy z podziałem kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości.
Udział w nieruchomości – jak go sprzedać?
Udziały w nieruchomości można sprzedać lub przekazać w darowiźnie i spadku. Ważną informację stanowi fakt, że nie musimy mieć do tego zgody właścicieli pozostałych udziałów. Co więcej, innych współwłaścicieli nie musimy również informować, jeśli w związku z naszym udziałem będziemy zawierać umowy z innymi osobami, o ile nie będzie to miało wpływu na udziały innych właścicieli. Sprzedaż całej nieruchomości może się jednak odbyć wyłącznie za zgoda posiadaczy wszystkich udziałów. Jak już wspomniano wyżej, jest to bowiem czynność, która wykracza poza zakres zwykłego zarządu, podobnie jak w przypadku decyzji znacznej przebudowie, zmianie przeznaczenia nieruchomości lub obciążenia jej hipoteką. W przypadku dużej liczby osób posiadających udziały w nieruchomości, konieczne może się okazać zawarcie umowy dotyczącej podziału nieruchomości do użytkowania. W takiej umowie wskazuje się zasady użytkowania nieruchomości przez posiadaczy poszczególnych udziałów.