2024-01-03, 0 Komentarzy

Dlaczego ceny mieszkań rosną?

Z raportu Expandera i Rentier.io, opublikowanego na koniec listopada 2023 roku, wynika, że przeciętna cena mieszkania w niektórych miastach w Polsce wzrosła od października 2022 roku o ponad 20%. Z czego wynika tak duży wzrost? Co aktualnie dzieje się na polskim rynku nieruchomości?


Co powoduje wzrost cen mieszkań?

Wzrost cen nieruchomości wynika z wielu czynników. Dużemu popytowi towarzyszy niska podaż, a to powoduje, że Polacy muszą przeznaczyć coraz więcej środków na zakup mieszkania. Sprawdźmy, z czego wynika ten trend rynkowy.

  • Wysoka inflacja

W lutym 2023 roku wynosiła 18,4%. Był to najwyższy wynik od grudnia 1996 roku. Wzrosty cen dotyczą m.in. materiałów budowlanych i usług, co ma bezpośredni wpływ na wyższe koszty realizacji inwestycji mieszkaniowych.

  • Drogie grunty

Do rosnących cen mieszkań przyczyniają się również drogie działki budowlane. W miastach z roku na rok coraz trudniej o wolne grunty w atrakcyjnej lokalizacji, a to powoduje, że ich zakup wymaga wyłożenia coraz większych środków.

  • Coraz wyższe wynagrodzenia

Do wyższych cen mieszkań przyczyniają się rosnące wynagrodzenia. Według Głównego Urzędu Statystycznego średnia pensja w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wynosiła we wrześniu 2023 roku ponad 10% więcej niż rok wcześniej. To musi się przekładać na wyższe koszty realizacji inwestycji mieszkaniowych.

  • Tanie kredyty

Duży popyt w ostatnich miesiącach wynikł z uruchomienia programu dopłat rządowych Bezpieczny Kredyt 2%. Ograniczona pula środków w nim spowodowała, że Polacy przyspieszyli decyzje o zakupie mieszkania. Duży popyt przekłada się na wyższe ceny. Większość deweloperów ma znacznie wyższą sprzedaż niż w 2022 roku. Potwierdzają to dane takich firm jak m.in. Robyg, Archicom, Ronson, Cordia i JHM.

  • Mała podaż

Rosnące ceny wynikają również z małej podaży. Oferta na rynku pierwotnym nie jest na tyle szeroka, aby każdy mógł znaleźć dla siebie mieszkanie. To przekłada się na wzrost cen nowych nieruchomości, za którym idą również rosnące stawki na rynku wtórnym. W największych miastach liczba oferowanych nowych mieszkań zmniejszyła się przez rok o około 25%.

Co z cenami mieszkań w najbliższych miesiącach?

Trudno obecnie przewidywać ceny mieszkań, gdyż nie wiadomo, jakie czynniki będą kształtowały popyt w najbliższej przyszłości. Program Bezpieczny Kredyt 2% właśnie został wygaszony i jeszcze nie wiadomo, co ma go zastąpić. Według informacji podanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii obecnie prowadzone są prace nad kolejnym programem wspierającym zakup nieruchomości. Nie wiadomo jednak, na czym będzie polegał i kiedy zostanie uruchomiony. Mówi się na razie o większym wsparciu dla osób o niskich dochodach i dla rodzin wielodzietnych, o wspieraniu podaży i o mniejszej presji na ceny niż w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2%. Póki jednak szczegóły programu nie będą znane, nie sposób wyrokować o jego wpływie na ceny.

Waldemar Rogowski, profesor Szkoły Głównej Handlowej, który jest głównym analitykiem Biura Informacji Kredytowej twierdzi, że nominalny wzrost cen mieszkań w 2024 roku wyniesie 10-15 procent. Trudno oczekiwać, aby w najbliższym czasie miały nastąpić spadki.

 

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *