2024-08-19, 0 Komentarzy
O jakich nieruchomościach marzą Polacy?
Dom czy mieszkanie? Ogród czy balkon? Mieć na własność czy wynajmować? W najnowszym raporcie Otodom przeczytać można, o jakich nieruchomościach marzą Polacy.
Dom jest szczytem marzeń
W kulturze naszego kraju własny dom stanowi symbol bezpieczeństwa, stabilności i komfortu. Dlatego też nie dziwi fakt, że według raportu „Szczęśliwy Dom: Mieszkanie na osi czasu” aż 71% Polaków marzy o domu jednorodzinnym, bliźniaku czy szeregowcu. Dom jest najbardziej pożądanym typem nieruchomości wśród młodszych uczestników badania, tj. między 26 a 45 rokiem życia. Wraz z wiekiem natomiast marzenia te zmieniają się. Osoby mające powyżej 66 lat rzadziej bowiem myślą o domu jako idealnej nieruchomości do zamieszkania. Wynika to m.in. z faktu, że młodzi w wielu przypadkach dopiero zaczynają swoją przygodę z nieruchomościami i są optymistycznie nastawieni do otrzymania kredytu, nie znają jeszcze realiów rynku. Nie w każdym przypadku okazuje się to możliwe. Ponadto również młodzi rodzice (79% z nich) marzą o wychowywaniu dzieci w domach jednorodzinnych. Dorastanie dzieci jest więc często motywacją do jego poszukiwań.
O mieszkaniu z balkonem też marzą
Osoby, które nie marzą o domu, pragną posiadać własne M. Kto to taki? Najczęściej są to osoby powyżej 66 roku życia (21% osób z tej grupy) oraz młodzi nieposiadający dzieci (27% osób w przedziale wiekowym 18-40 lat). Osoby te marzą właśnie o mieszkaniu, ponieważ cenią sobie bliskość dużych sklepów i marketów, kawiarni i restauracji. Domy jednorodzinne najczęściej budowane są bowiem na obrzeżach miast lub wsiach. Od infrastruktury dzieli ich więc często kilkanaście, nawet kilkadziesiąt kilometrów. Podobnie jest w przypadku placówek medycznych, do których wraz z wiekiem uczęszczamy coraz częściej. Dla osób młodych bardzo istotny jest też aspekt finansowy, bo wiadomo, że utrzymanie domu z ogrodem byłoby droższe niż mieszkania. Osoby starsze natomiast mogą wybierać mieszkanie ze względu na to, że w przypadku posiadania domu obowiązków jest znacznie więcej niż w mieszkaniu. Chodzi tu głównie o pracach ogrodowych, odśnieżaniu podjazdu zimą czy naprawach dachu lub elewacji.
Najlepiej na własność
Badania potwierdzają, że Polacy kochają mieć nieruchomości na własność – jest to bowiem symbol statusu i cel sam w sobie. Aż 67% respondentów mieszka we własnych domach. W badaniach przeprowadzonych przez Otodom wskazano też różnicę w poziomie szczęścia między osobami, które są właścicielami mieszkań, a tymi, które je wynajmują. Polacy będący w posiadaniu własnej nieruchomości oceniają swoje szczęście średnio na 7,2 w dziesięciostopniowej skali. Osoby wynajmujące lokale oceniają swoje szczęście nieco niżej, na poziomie 6,5. Nasuwa się więc wniosek, że własność przyczynia się do większego poczucia kontroli nad własnym życiem i zwiększa też poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej zaś strony rośnie liczba osób decydujących się na wynajem nieruchomości. Aż 56% młodych dorosłych zdecydowało się na to rozwiązanie w ciągu ostatniego roku. Coraz więcej osób nie chce bowiem brać na siebie długoterminowego zobowiązania w postaci kredytu hipotecznego i prowadzić ograniczający tryb funkcjonowania na rzecz spłaty rat. Plusem jest też zdecydowanie krótszy proces wynajmu w porównaniu z zakupem nieruchomości i dużo mniej formalności.